Katedrala Mostar

Klape

Osim zborova u mostarskoj katedrali nakon rata djelovalo je, a i sada djeluje više muških, ženskih i mješovitih klapa. Sve ih je utemeljio i njima ravnao, a i sada ravna don Dragan Filipović, uz pomoć svojih suradnika. Klape većinom pjevaju duhovne, ali i dalmatinske, hrvatske etno i druge pjesme. Sve klape pjevaju na nedjeljnim Misama, ali i drugim prigodama koje se ukažu. Sve su klape nastupale na različitim festivalima i ostvarivale zapažene uspjehe, od Omiša, Neuma, Mostara pa do gostovanja po Italiji, Austriji, Njemačkoj itd.

Ženska skupina “Speranza”
Ženska vokalna skupina “Speranza” osnovana je u proljeće 1994. god. Bile su to ratne godine i u gradu nisu radile sve škole, zapravo malo po malo počele su se ponovno otvarati. Razumljivo je da je tih godina glazbeno-kulturni život pao na minimum. “Speranzu” su sačinjavale djevojke iz našega grada. Po riječima utemeljitelja klape, don Dragana, nakon kraćeg upoznavanja pozvao je djevojke, a one su se rado odazvale pozivu, rado dolazile na probu i kako su same govorile: “Najdraže nam je pjevati u Katedrali na Misi za mlade u 11. sati.” I zaista su pjevale punih osam godina. Osim duhovnih skladbi, na programu su imale i klapske dalmatinske pisme, kao i drugu klasičnu glazbu od najpoznatijih autora. Imale su mnogo zapaženih koncerata, a najznačajniji su izvođeni u Hrvatskoj, Austriji, Njemačkoj, Italiji i naravno BiH. Speranza je snimila i jedan album duhovne glazbe s naslovom Čuj, Gospodine kojega su slušatelji ali i radijske postaje vrlo dobro primile, tako da ga i danas u raznim prigodama emitiraju. Poradi različitih obveza klapa je prestala s radom, ali njezine članice nastavile su s pjevanjem u drugim klapama i zborovima.

Muška klapa “Ero”

Muška klapa “Ero” počinje s radom još 1994. god. Kao i svaki početak, i ovaj je bio težak i mukotrpan. U klapi se izmijenilo mnogo članova. No, klapa je živjela, radila, nastupala u zemlji i inozemstvu. Najzapaženiji nastupi bili su svakako pjevanje svete Mise u Zavodu sv. Jeronima u Rimu gdje je klapa, između ostalog, pjevala gregorijansku Misu, i to na latinskom jeziku. Potom kao prateća grupa uz poznatog estradnog pjevača gosp. Matu Bulića na mostarskim melodijama i osvajanje nagrade “Zlatno sunce Mostara” za najljepše stihove koje je napisao fra Vlado Ereš, naš misionar u Švicarskoj, nekoliko zapaženih nastupa na Etno festu u Neumu, dva nastupa u popularnoj zabavno glazbenoj emisiji HRT-a “Lijepom našom” i na kraju jedan od, članovima klape najdražih nastupa, u povodu 10. obljetnice utemeljenja Druge gardijske motorizirane brigade HVO-a, kada je u vojarni “Stanislav Baja Kraljević” izvedena himna posvećena Drugoj gardijskoj. Tekst i glazbu za himnu napisao je voditelj klape don Dragan Filipović, koji je tom prigodom tadašnjem zapovjedniku Druge gardijske brigade pukovniku Ivici Jerkiću poklonio originalni tekst i CD za uspomenu na taj događaj. Ovdje svakako treba spomenuti da su i dva člana klape bili pripadnici ove postrojbe. Na svom programu, klapa “Ero” je imala klapsku duhovnu glazbu, ali isto tako i glazbu dalmatinskog klapskog podneblja. Klapa “Ero” postoji i danas, ali je zbog objektivnih razloga, a to je odlazak nekoliko članova na rad u druge gradove, na neki način u stanju mirovanja i bez javnih nastupa, iako većina članova pjeva u drugim zborovima koji djeluju pri mostarskoj katedrali.

Ženska skupina “Narenta”
U mostarskoj katedrali djeluje ženska skupina “Narenta” koja je na neki način nastavak skupine “Speranza”. Članovi “Narente” pjevaju i u drugim katedralnim zborovima. Hvale je vrijedno da nalaze vremena za klapsko druženje, osobito što su u klapi većinom gospođe s obiteljima od troje i četvero djece, pa kad i uz takve obveze imaju vremena pjevati i prije svega dolaziti na probe, možemo samo reći: cure, svaka čast! Kao i ostalima klapama i njima je utemeljitelj i voditelj don Dragan Filipović, iako i one imaju nekoliko članova glazbeno obrazovanih koje pokatkad vode probe i uvježbavaju svoje prijateljice i kolegice. Imale su više nastupa na festivalima, i to vrlo zapaženih, osobito na Etno festu u Neumu, gdje su u posljednjih nekoliko godina stalni i vrlo zapaženi gosti, bilo da pjevaju same ili s kolegama iz klape “Ero”, a u toj mješovitoj varijanti su poznatiji kao klapa “Fortica”. Prvi hercegovački Festival klapa održan 2008. god. u Čapljini donio je iznimno zapažen nastup, i bez obzira što nije bio natjecateljskog karaktera svi su im čestitali na sjajnoj izvedi i neslužbeno proglasili “Narentu” najboljima. Djevojke su nastupale i na TV i radijskim postajama, različitim promocijama i naravno na svetim Misama u Katedrali, što je ipak ono najvažnije u životu članica ove skupine, kada su u pitanju nastupi.

Muška klapa “Krš”
Muška klapa “Krš” djeluje godinu dana i mnogo obećava. Svi su članovi srednjoškolci i studenti, pa ako dragi Bog da, da klapa potraje, moći će sigurno puno dati. Svi dosadašnji nastupi su dobro primljeni, a dva najvažnija su nastup u Hrvatskom veleposlanstvu u Mostaru, te sudjelovanje na prvom Festivalu hercegovačkih klapa u Čapljini 2008. godine. Sudjelovali su i u nekoliko zajedničkih projekata s drugim skupinama i zborovima kao što su nastupi u tri katedrale Sarajevo, Mostar i Šibenik, te u oratoriju Galiotova pesan. Opet moram naglasiti da je i ovu klapu utemeljio don Dragan, koji ističe da svi članovi imaju vrlo lijepe i precizne glasove, a na njima je sada samo raditi i vratiti Bogu i narodu talente koje su dobili. Vrijeme je pred njima.